5 tipov a 1 aplikácia ako si zjednodušiť život s IBAN-om

Autor: Norbert Gašaj | 31.1.2016 o 22:32 | (upravené 1.2.2016 o 1:28) Karma článku: 2,81 | Prečítané:  789x

Od 1. februára má vaše číslo účtu v banke namiesto pôvodných 10 až 24 znakov. Ako si zjednodušiť bankové prevody s dlhým IBAN kódom?

IBAN je skratkou pre International Bank Account Number a ide o medzinárodne štandardizovanú formu čísla účtu pre bankových klientov.

Z pôvodného čísla účtu, ktoré malo desať číslic a štvormiestneho kódu banky, bude po novom až 24 miestny kód. Vaše súčasné číslo účtu, ako aj nastavené trvalé príkazy a inkasá sa automaticky konvertujú do povinného IBAN formátu. Pri všetkých nových platbách sa formát čísla účtov bude musieť vyplniť už v IBAN formáte. Podrobnejšie informácie o IBAN nájdete v článku Ste pripravení na IBAN?

Tu je niekoľko tipov, ako si zjednodušiť platby na 24-miestne IBAN číslo.

 

1. Používajte IBAN konvertor

Nájdete ho napríklad na adrese Národnej banky Slovenska na linke http://www.nbs.sk/sk/platobne-systemy/iban/vypocet-iban-pre-sr

Každá banka má na svojej webstránke IBAN konvertor, teda akýsi prevodník, do ktorého keď zadáte pôvodné číslo účtu a kód banky, vytvorí klientovi IBAN číslo.

 

2. Preddefinujte si v internetbankingu platobných partnerov.

Na opakujúce sa platby si zadefinujte a uložte platobného partnera. Pri následnej platbe už číslo bude predvyplnené a máte tak o starosť menej.

 

3. Nastavte si v banke alebo v internetbankingu trvalé príkazy.

Využívanie trvalých príkazov je vhodné pre pravidelne sa opakujúce platby. Môže ísť aj o platby opakujúce sa kvartálne, alebo v inej periodicite.

 

4. Zriaďte si Inkaso.

Pri Inkase nemusí byť len fixná suma platby, ale môžte si stanoviť aj limit. Inkaso sa zvyčajne používa pri platbách za elektrinu, plyn, telefón a podobne.

 

5 Požiadajte si o elektronickú faktúru.

V súčasnej dobe je možnosť zasielania elektronických faktúr úplne bežná. Doručenie faktúry elektronicky je dokonca zdarma, čo pri papierovej forme nemusí byť. Číslo IBAN účtu viete z elektronickej faktúry jednoducho prekopírovať.

 

A jedna aplikácia.

 

Pre niekoho už známa a pomerne populárna je platba cez VIAMO. Viamo je praktická aplikácia do mobilného telefónu, ktorá umožňuje posielanie peňazí na telefónne číslo, bez potreby poznania čísla účtu a banky príjemcu a pričom nie je nutné, aby príjemca mal nainštalovanú samotnú aplikáciu. Výška platby cez Viamo je obmedzená spravidla do 200 eur denne. Platby cez Viamo zatiaľ poskytujú len tri bankové domy. Či vaša banka takúto aplikáciu poskytuje si zistíte na jej webe. Detaily o aplikácii Viamo nájdete na viamo.sk.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?