Faktúru od CDCP za bezcenné papiere NEPLAŤTE! Prečo? Lebo nemusíte!

Autor: Norbert Gašaj | 15.12.2014 o 22:56 | (upravené 16.12.2014 o 13:04) Karma článku: 7,71 | Prečítané:  2573x

Zaplatili ste Centrálnemu depozitáru cenných papierov SR (CDCP) za vedenie účtu vašich bezcenných papierov, ktoré prevádzate na Fond národného majetku (FNM)? Neplaťte! Prečo? Lebo platiť nemusíte!

FNM takouto platbou nepodmieňuje prevod (bez)cenných papierov na seba, teda na FNM. V mojom Návode ako zistiť hodnotu svojich cenných papierov a nezblázniť sa pri tom  som v závere nepresne uviedol, že pred prevodom bezcenných papierov treba CDCP zaplatiť poplatok za vedenie účtu. Ako uvádza FNM na svojej webstránke, a dnes som si to u nich aj telefonicky overil, platiť nemusíte. Nemusíte platiť za posledné tri roky, vrátane roku, v ktorom ste prevod uskutočnili. Ak ste teda prevod vašich bezcenných papierov ešte neuskutočnili a chystáte sa tak urobiť do konca tohto roka, tak za roky 2014, 2013 a 2012 zaplatí FNM poplatky za vás po vyúčtovaní od CDCP. V prípade, že ste CDCP už poplatky zaplatili – veď vás naháňali šekmi, upomienkami a novinári ľud na tento výmysel v médiách neupozornili – tak vám FNM vráti váš poplatok do 30.6. 2015. Na vrátenie poplatku nie je potrebná žiadosť. Zaplatiť však bude treba za rok 2011, za ten už FNM poplatok nehradí. V prípade, že ste majiteľom cenných papierov, ktoré majú trhovú hodnotu a ponechávate si ich, zaplatiť CDCP za vedenie účtu samozrejme treba.

K danej veci FNM v časti informácie a otázky a odpovede píše: "FNM SR uhradí fyzickým osobám poplatok za vedenie účtu v Centrálnom depozitári cenných papierov Slovenskej republiky (alebo im vráti zaplatený poplatok), za kalendárny rok, v ktorom došlo k prevodu cenných papierov a za dva kalendárne roky predchádzajúce tomuto roku." A na inom mieste toho istého webu:  "Ak prevediete cenné papiere na FNM, nemusíte zaplatiť faktúry za kalendárny rok, v ktorom ste previedli cenné papiere na FNM, ani za dva kalendárne roky predchádzajúce tomuto roku. (...) V prípade, že ste faktúru/faktúry už  uhradili, FNM Vám tento poplatok alebo jeho časť vráti, a to do 30.6. kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom bol vykonaný prevod cenných papierov na FNM.

Na prevod bezcenných papierov na FNM zostáva len pár pracovných dní – Slovenská pošta uvádza, že prevody bude uskutočňovať len do 29.12. FNM uvádza možnosť prevodu do 31.12.2014. Moje odporúčanie je faktúry od CDCP za prevádzané bezcenné papiere neplatiť. Nech si CDCP na svoje peniaze počká od FNM. Ktovie, čo taký CDCP robí minimálne 6 mesiacov s peniazmi svojich klientov, od ktorých peniaze vytiahlo, aby im ich o pol roka cez štátnu inštitúciu, akou je FNM, peniaze vrátilo? Čo robíme s peniazmi my, je zrejmé: Poslušne platíme a čakáme, kým nám ich vrátia. A niekto zatiaľ zarába. Finanční upíri.

Ak si myslíte, že môj príspevok je prínosný, prípadne môže pomôcť aj iným, podporte ho prosím na  Vybrali SME . Prispejete tak k jeho čítanosti a niekomu ušetríte aj pár desiatok eur. Ďakujem.​

Kde sa strácajú vaše peniaze si môžte prečítať aj v e-booku Ako nenaletieť finančným upírom na mojom webe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?