Ako neprísť o peniaze v Prvej stavebnej sporiteľni

Autor: Norbert Gašaj | 10.11.2014 o 23:40 | (upravené 9.12.2014 o 22:14) Karma článku: 9,80 | Prečítané:  5637x

Patríte k tým, ktorí na zmluve o stavebnom sporení dostávajú od sporiteľne k štátnej prémii extra úročenie? PSS vám dáva príležitosť, ako o toto zhodnotenie prísť. Z 3% úroku vám spraví 0,1%. Zbystrite!

V čase nízkych zhodnotení vkladov v bankách či na terminovaných účtoch prišla v nie tak dávnej minulosti ponuka garantovaného 3% úroku na stavebnom sporení ku štátnej prémii vhod. Prvej stavebnej sporiteľni tak pribudlo 60.000 nových zmlúv. Posledná takáto akcia prebiehala v PSS na jeseň 2013. Sám som sa na nej ako finančný sprostredkovateľ podieľal. A bol som rád, že som mohol svojim klientom takýto extra zhodnotený (stavebné sporiteľne garantujú zhodnotenie 2%) produkt ponúknuť. A moji klienti sa potešili tiež. A Prvá stavebná detto - toľko nových zmlúv, toľko nových klientov! Až do momentu, keď sa začalo počítať. Desiatky tisíc nových zmlúv namiesto 2 percent garantovane úročiť 3 percentami - to je rozdiel. Ale ten starý lišiak, maskot Prvej stavebnej, si predsa poradí.

Starý lišiak

Aj preto azda prišla PSS-ka s akciou, v ktorej ponúka stavebným sporiteľom zmeniť si svoje 3-percentné úročenie na 0,1%. Stačí prejaviť súhlas so zmenou tarify. Možno aj vy patríte k tým šťastlivcom, ktorým Prvá stavebná sporiteľňa poslala list, v ktorom vám odporučila prejsť zo súčasnej tarify na tarifu U2. (Kto z vás, vážení čitatelia, vie, čo tarifa U2 znamená?!) Za odmenu budete mať budúci rok na vašich zmluvách bez poplatkov niektoré zmeny – konkrétne delenie, prevod, spojenie zmlúv, zmenu cieľovej sumy. A z 3% úročenia budete mať 0,1%. Až pokiaľ bude vaša zmluva živá. Ponuka platí aj pre tých, ktorým žiadny list zaslaný nebol a budú oslovený len prostredníctvom agentov. Pre jedného možno výhodná ponuka, pre iného nie. Najprv sa zamyslite.

„Mŕtvy chrobák“ - dobrý chrobák. Ako kedy          

Pre jedného je možno výhodná ponuka mať zmeny r. 2015 na zmluve bez poplatkov a garantované úrokové sadzby úverov 2,9 % (medziúver 2,9% len v prípade splnenia hodnotiaceho čísla min. 30 a nasporeného voliteľného pridelenia), pre druhého nie. Pred prípadným podpisom prechodu na novú tarifu sa hlavne najprv zamyslite, aké sú vaše plány v budúcom roku, inak môžete prísť o peniaze. Ponuka PSS vám finančné prostriedky môže buď ušetriť, alebo prídete o zisk a vaša zmluva o stavebnom sporení bude najbližšie roky zhodnocovaná ako na bankovom účte 0,1%. Háčik spočíva v tom, že akcia PSS sa tvári akoby všetci v budúcom roku chceli brať úver a PSS im ide v ústrety. A ak si úver neberiete, tak po návšteve filiálky PSS, čo je zmyslom listu, vám už nejakú tú zmenu grátis odporučia. Najpravdepodobnejšie zvýšenie cieľovej sumy. Že ste si pri tom podpísali na ďalšie roky 0,1% zhodnotenie na vašej pozmenenej zmluve zistíte až vo výpise v roku 2016.

 Čo však vtedy, ak žiadne zmeny na svojich zmluvách v roku 2015 na stavebnom sporení vykonávať neplánujete? Možno ste si zakladali stavebné sporenie aj vy najmä ako konzervatívny šetriaci účet s dobrým zhodnotením pri relatívne malom vklade. Ak vám to váš finančný poradca nepovedal, odporúčam vám to ja: na ponuku PSS nereagujte! Hrať mŕtveho chrobáka nejednému chrobákovi zachránilo život. Ak nemáte v pláne v budúcom roku uskutočňovať s vašou zmluvou na stavebnom sporení zmeny, ak nemáte presporenú cieľovú sumu, nereagujte. Ak neplánujete v budúcom roku žiadať Prvú stavebnú o úver, nereagovanie na lišiacku ponuku PSS zachráni vašu bonusovú 3%-nú zmluvu. Je na vás, či sa necháte PSS-kou preľstiť, alebo si necháte poradiť. Viac tipov ako sa nenechať napáliť a neprísť o peniaze nájdete na mojom webe www.norbertgasaj.sk

 

Pozn. autora: Zmena tarify stavebného sporenia na tarifu U2 s nižším úročením vkladov (0,1% ročne) bude možná kedykoľvek počas roku 2015. (Doplnené autorom 9.12.2014)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?